Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Jubileusz 60-lecia Informacji Turystycznej w Polsce


W dniach 7-8 grudnia br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym miały miejsce uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Informacji Turystycznej w Polsce. Z gminy Dukla w uroczystościach wzięli udział burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i Anna Chłopecka z Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli.

Historia polskiej Informacji Turystycznej sięga roku 1963, kiedy to powstał pierwszy tego typu punkt. Obecnie w kraju działa 317 certyfikowanych punktów informacji turystycznej, z czego aż 95 procent jest prowadzonych przez lokalne samorządy. Polska Organizacja Turystyczna co dwa lata certyfikuje te punkty, przyznając od jednej do czterech gwiazdek w zależności od zakresu świadczonych usług. Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli posiada certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w kategorii dwóch gwiazdek. Dukielski punkt „IT” w roku 2022 zdobył 3 miejsce w XIV edycji Konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce, z czego jesteśmy bardzo dumni, gdyż konkurencja w branży  jest ogromna.

Jubileuszowe uroczystości otworzył Prezes POT  Rafał Szmytke, który powiedział: „Naszą największą przewagą jest ogromna różnorodność i cztery pory roku, w których możemy pokazać ten sam krajobraz w różnych odsłonach. Nasza infrastruktura drogowa, hotelowa i gastronomiczna jest nie tylko na europejskim, ale i bardzo wysokim światowym poziomie”.  Następnie miały miejsce sesje plenarne, m.in.: „Diagnoza funkcjonowania biur Informacji Turystycznej w Polsce”, „Funkcjonowanie Informacji Turystycznej w województwie lubelskim w latach 2011-2022”, „Badanie tajemniczego klienta w certyfikowanych biurach Informacji Turystycznej oraz „Dobre praktyki w działalności E-certyfikowanej Informacji Turystycznej na wybranych przykładach profesjonalistów w Polsce”.

Wicedyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju POT Joanna Węglarczyk podsumowała wyniki badań, jakie na zlecenie POT, przeprowadzili w punktach informacji turystycznej ankieterzy. Wypadły one pozytywnie dla każdej kategorii.  Badający  występujący w roli „tajemniczego klienta” wysoko ocenili zaangażowanie i merytoryczne przygotowanie pracowników Informacji Turystycznych, szczególnie w bezpośrednim kontakcie. Natomiast badający za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatora Messengera ujawnili pewne niedociągnięcia, jeżeli chodzi o szybkość i jakość udzielanych odpowiedzi.  

W trakcie jubileuszowych obchodów przedstawiciele różnych instytucji podzielili się przykładami dobrych praktyk, pokazując, jak różnorodne i kreatywne może być wsparcie turystyczne. Prezentacje obejmowały działalność Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu, Centrum Bajki w Pacanowie, Halo! Rybnika, Tarnowa Travel i punktu Informacji Turystycznej w Lublinie.

Podsumowując debatę reprezentantów różnych organizacji turystycznych, przyszłość informacji turystycznej w Polsce w 2030 roku została określona jako "niezbędna, inspirująca, aktualna, ciekawa, otwarta i adekwatna do potrzeb turysty". Pomimo ewolucji narzędzi i technologii, rola informacji turystycznej w nadal inspirującym i wspierającym podróżnych kontekście pozostaje kluczowa.

Pierwszy dzień jubileuszu zakończył się uroczystą galą, na której uhonorowani zostali działacze na rzecz rozwoju Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w Polsce.

Drugi dzień rozpoczął się bardzo ciekawym wykładem „Sztuka Podróży w Erze Digital Marketingu: Skuteczne Metody Promocji Kultury i Turystyki”. Następnie uczestnicy zwiedzali Lublin z wykwalifikowanymi przewodnikami, odwiedzając dwa świetne punkty: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie.

Ostatnie 60 lat przyniosły zmiany w narzędziach przekazywania informacji turystycznej, a pasja podróżowania wciąż rozwija się w sercach ludzi, którzy nadal potrzebują fachowej pomocy, sprawdzonej informacji, a czasem wręcz zaopiekowania się. A nikt nie zrobi tego lepiej, jak człowiek z pasją pracujący w informacji turystycznej. Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja nie zastąpi relacji z drugim człowiekiem!

Anna Chłopecka

2023-12-14

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.