Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

78 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau

27 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia nie jest przypadkowa, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.  Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nim programów edukacyjnych jest „Dom i przynależność”, które ma podkreślić człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy i poczucie przynależności.

Obchody Dnia Holokaustu odbyły się w Dukli 27 stycznia br. pod pomnikiem, upamiętniającym pomordowanych w czasie okupacji dukielskich Żydów, na cmentarzu żydowskim w Dukli. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą za zmarłych w językach: hebrajskim i polskim.  Wcześniej prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla opowiedział historię rodziny z Nadola, która zginęła razem z Żydami, których chciała uchronić przed śmiercią. W uroczystości wzięli udział: ks. Roman Jagiełło z Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla Jacek Koszczan i członkowie Stowarzyszenia, Joanna Potaczek z Centrum Dialogu między Religiami i Narodami, Mateusz Such z Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli, Jerzy Dębiec ze Stowarzyszenia Miłośników Nowego Żmigrodu. Zgromadzeni złożyli wieńce i kwiaty i zapalili znicze za pomordowanych.

2023-01-30